Všetky práva vyhradené. Akékoľvek použitie častí alebo celku, najmä rozmnožovanie a šírenie textov, grafov, obrázkov a fotografií akýmkoľvek mechanickým alebo elektronickým spôsobom bez písomného povolenia VM je zakázané.
b2019_1
skanzen
Vihorlatské múzeum pripravilo
pre návštevníkov sprievodcov
po jeho expozíciách.
Cena pre Vihorlatské múzeum v Humennom
Cena pre Vihorlatské múzeum v Humennom
Cena pre Múzejné noviny
Cena pre Múzejné noviny
Ocenenie za dobové pohľadnice
Ocenenie  - Skanzeny
Ocenenia
Vihorlatského múzea
Ocenenie -Kalendár 2017
Podnikové médium roka 2017
Podnikové médium roka 2017
Zväz múzeí - Pamätnámedaila
Kalendár 2019
Kalendár 2020
 
 
 
Zo zbierok Vihorlatského múzea v Humennom

Vihorlatské múzeum v Humennom vo svojich expozičných a výstavných priestoroch v objekte renesančného kaštieľa a v areáli expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzene) spravuje viac než 140 000 zbierkových predmetov. Z unikátnej zbierky insitného umenia inštalovanej v Expozícii ľudovej architektúry a bývania (skanzene) Vihorlatského múzea v Humennom  predstavuje múzeum výtvarné  dielo Návrat autorky Klary Babka.

Maľba Návrat je najnovším prírastkom zo série zimných romantických portrétov kovačického prostredia v tvorbe významnej srbskej autorky insitného umenia Klary Babka. Dielo vzniklo v júli 2017 v rámci trinásteho ročníka  medzinárodného výtvarného plenéra INSITA v areáli skanzenu Vihorlatského múzea a stalo sa súčasťou zbierkového fondu múzea. Ide o maľbu vytvorenú technikou akryl  na ploche 50 x 40 cm. Podobne ako všetky autorkine diela, obraz vytvorený jedinečnými romantickými prvkami a farebnými kombináciami, vyjadruje citovú zaangažovanosť k prostrediu, v ktorom autorka žije a tvorí.
Insitná maliarka Klara Babka (1960) sa narodila v Debeljači. Od roku 1980 žije a pôsobí v Kovačici v rodinnej Galérii Babka, ktorá je jedinou galériou insitného umenia, prezentujúcou tvorbu srbských Slovákov z oblasti Kovačice. Autorka sa venuje  predovšetkým zobrazovaniu prírody a krajiny. Vo svojej tvorbe  využíva rôzne maliarske techniky - olej, akryl, akryl na plátne, suchý pastel, akvarel a gvaš.
Úspešná autorka vystavovala na samostatných a kolektívnych výstavách v Kovačici, Paríži, Bruseli, New Yorku, Berlíne a Abu Dhabí. Na Slovensku prezentovala svoju tvorbu v Bratislave v roku 2013 v rámci rozsiahlej výstavy Galérie Babka a na samostatnej výstave začiatkom tohto roka. Návštevníci Vihorlatského múzea si môžu dielo Klary Babka, spolu s ďalšími 168 výtvarnými dielami európskych insitných umelcov pozrieť počas budúcich pripravovaných výstav a podujatí.
Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom


Prezentované predmety mesiaca... viac...
REŠTAUROVANIE IZBY UHORSKÝCH KRÁĽOV 2018
Vihorlatské múzeum v Humennom od 15. januára 2018 pokračuje v záchrane jedinečnej interiérovej výzdoby kaštieľa v Humennom v rámci projektu reštaurovania obrazov v Izbe uhorských kráľov. Zámerom projektu je záchrana pätnástich malieb na plátne s drevenými podrámami. ktoré tvoria unikátnu nástennú galériu všetkých uhorských panovníkov. Diela pochádzajú z obdobia 18. storočia a tvoria súčasť unikátnej kaštieľskej nástennej interiérovej výzdoby.

Nástennú výzdobu Izby uhorských kráľov dotvárajú vyobrazenia erbov všetkých území Uhorska, neskôr Rakúsko-Uhorska a rozsiahla centrálna stropná maľba s personifikáciou uhorského súdnictva. Takáto ucelená galéria uhorského panovníckeho stavu je v európskom priestore jediná. Na Slovensku predstavujú nástenné maľby v humenskom kaštieli najzachovalejšiu neskorobarokovú interiérovú dekoráciu.

Projekt záchrany zachovania jedinečnej kaštieľskej  interiérovej výzdoby pre budúce generácie finančne podporila Nadácia VÚB. Reštaurátorské práce budú do 30. novembra 2018 prebiehať pod dohľadom akademického maliara a autorizovaného reštaurátora Ľubomíra Cápa. Spoločným úsilím smerujeme ku komplexnému zreštaurovaniu Izby uhorských kráľov, ako celku vysokej umeleckej a historickej hodnoty, ktorá sa pravom zaraďuje k unikátom interiérovej výzdoby v rámci Európy.

Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom
Nadácia VÚB

Vihorlatské múzeum v Humennom ponúka vzdelávacie aktivity pre žiakov ZŠ a študentov SŠ v
UK4_2018
UK4a_2018

Projekt záchrany barokovej maľby na plátne
vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

Rozsiahla rekonštrukcia Izby uhorských kráľov v interiéri renesančného kaštieľa v sídle Vihorlatského múzea v Humennom pokračuje podľa stanoveného harmonogramu. Záchrana barokových nástenných obrazov v umeleckohistorickej expozícii múzea prebieha od začiatku roka 2018 v súlade so schváleným návrhom na reštaurovanie. Reštaurátorské činnosti vykonáva v ateliéri akademický maliar a autorizovaný reštaurátor Ľubomír Cáp. Projekt finančne podporila Nadácie VÚB.

Súhlasné stanovisko s priebehom reštaurátorských prác vydala začiatkom apríla v Prešove komisia v rámci kontrolného dňa v zložení akademický maliar a autorizovaný reštaurátor Ľubomír Cáp, Mgr. L. Megyeši-Ďurčeková (Krajský pamiatkový ústav v Prešove) a PhDr. Ivana Strakošová (Vihorlatské múzeum v Humennom). Zámerom projektu je záchrana pätnástich malieb na plátne s drevenými podrámami,  ktoré tvoria unikátnu nástennú galériu všetkých uhorských panovníkov. Maľby na plátne sú napnuté na drevených podrámoch tvoriacich nástenné panely a pokrývajú celú plochu steny. Diela boli v 18. storočí vytvorené unikátnou technikou secco. Dnes tvoria v humenskom kaštieli súčasť jedinečnej interiérovej výzdoby − najzachovalejšej neskorobarokovej interiérovej dekorácie na Slovensku.
V súčasnosti boli prvotne z povrchu obrazov odstránené depozity nečistôt, prachu a premaľby. Takzvanou suchou cestou (štetcovaním) sa štetcom s dlhým vlasom jemným oprašovaním odstránili nánosy z povrchu, čím sa odkryla pôvodná farebnosť barokovej kompozície. Pod očistených povrchom obrazov boli upevnené uvoľnené časti podkladu a farebnej vrstvy. Po odstránení premalieb boli obrazy prenesené na pomocné rámy. V záujme ochrany originálu barokovej maľby na plátne sa pri spätnom napnutí obrazov na nové podrámy pracuje s kartónovým podkladom, ktorý zabezpečuj pevný podklad pre ľanové plátno. To je vkladané pod originál plátna s maľbou, čím je povrch malieb fixovaný špeciálnou technikou ochrany originálu, tzv. loose-lining, bez jeho narušenia. Súčasťou reštaurátorských zásahov je aj vyhotovenie nových drevených podrámov s pevnými širokými lištami s možnosťou dopnutia obrazov cez napínacie kolíky v rohoch. Práce v ateliéri reštaurátora budú prebiehať do decembra 2018. Výnimočnosť projektu spočíva v záchrane a následnej prezentácii jedinečnej interiérovej výzdoby kultúrnej pamiatky − renesančného kaštieľa v Humennom, ako súčasti kultúrneho dedičstva európskeho významu.

Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom


Izba uhorských kráľov v TV
PhDr. Ivana Strakošová, Mgr. Zuzana Koščová a akademický maliar Ľubomír Cáp o reštaurovaní  Izby uhorských kráľov - https://www.mediaklikk.hu/video/kulturalis-hirado-2018-02-16-i-adas/
© Vihorlatské múzeum, Humenné, Námestie slobody č. 1, 066 01 Humenné, Slovensko,  tel.: 00421 57 775 2240
ÚVOD        KONTAKTY           PRINT